Přátelsko-kolegiální dialog na téma důležitých styčných a třecích ploch mezi praxemi a přístupy vybraných alternativních směrů jako jóga, jóga terapie, meditace, marma vidjá a bodywork, neo-šamanismus a celostně orientovaných přístupů psychoterapie.
V čem se skvěle doplňují, vyvažují a kde se naopak slévají způsobem, který bez dostatečné jasnosti a rozlišení může být problematický?
Cílem trojdílného cyklu webinářů rozhodně není definovat univerzálně správný a nejlepší možný přístup, ale pojmenovat důležité rozdíly i klíčová pole, v jejichž propojení tkví mnoho příležitostí pro bezpečný a postupný seberozvoj, jehož rozměr je celostní.
témata webinářů:
Díl 1: Tělesné – mentální – energetické a duchovní – aneb kam, kdy a ke komu s tím vším?
Kde se setkávají a kde naopak rozcházejí specifické nároky a potřeby klientů na poli nenáboženských spirituálních směrů a celostně orientované terapie?
Co je třeba rozlišovat a co neoddělovat? Proč když dva dělají téměř totéž, není to totéž?
O transkulturním přenosu a adaptaci tradičních přístupů, jeho potenciálu a limitech.
O systematické a celostní psychoterapii, která míří až tam, kde se může setkat s duchovním rozměrem a jeho tělesným prožíváním.
Díl 2: Set a setting, aneb proč guru není terapeut a lektor není guru.
Jaké rozdíly představují jednotlivé role, jejich podmínění, potenciál i kulturně-historický aspekt?
Proč je guru / šaman někým jiným ve své domovině a za hranicemi? Jaké jsou rozdíly mezi šamanem a terapeutem, guru a lektorem a proč si je někdy pleteme nebo máme od nich neadekvátní očekávání? Jaké limity tyto role mají?
Téma setu a settingu, kontextu, kompetencí, odpovědnosti a zakázky.
Díl 3: Nové paradigma, možnosti spolupráce, korekce, férový kontrakt X zneužití
Jaké jsou možnosti spolupráce v poli psychoterapie a vybraných forem alternativní spirituality?
Jak poznáme zneužití od průvodce / terapeuta?
Co v rámci terapeutického vztahu / vztahu (učitel-žák) dělá jeho asymetrie a jak s touto asymetrií pracovat?
Jak si nastavit dobrý a férový kontrakt?
webinářem provedou
Andrea Fuego:
Vystudovala Bc v oboru anglistiky na FF UK a od roku 2012 působí jako tělová a jógová terapeutka, facilitátorka Maitri dýchání a lektorka. Vydala tři hudební alba, za něž získala ocenění Objev roku a nominaci na cenu Anděl. Poslední album Universal Prayer vydal americký label Underflows a ztvárňuje védské mantry. Andrea žila a studovala v USA, Indii, Izraeli a Jižní Americe. V současné době je v supervizní části výcviku v biosyntetické psychoterapii. Letos též otevírá první ročník svého výcviku v bodyworku – Puja marma terapii. Zajímá jí člověk jako bytost se všemi patry své existence a věří tomu, že i z těch nejtěžších životních situací lze najít dobré východisko.
Barbora Hynšt Hu:
Vystudovala magisterský obor indologie a kulturologie na FF UK, působí mnoho let jako lektorka jógy a jóga terapie, věnuje se publicistice a vzdělávání lektorů, je autorkou několika knih, matkou tří dětí, praktikantkou a studentkou vadžrajány a tradičních forem hatha jógy . Je ve výcviku GTT (Grof Transpersonal Training) a facilitátorkou před certifikací v metodě Feeding Your Demons®. Jejím dlouhodobým zájmem je téma transkulturních přenosů a adaptací tradičních forem učení jógy a tantry do nových kontextů, jejich potřeb a limitů.